Po ochłodzeniu i opadach deszczu na polach cebuli pojawiło się następne pokolenie wciornastków. Pierwsze pojawiające się owady około 2 tygodnie temu przerwały rozwój. Obecnie na plantacjach pojawiają się kolejne owady dorosłe i składają jaja na roślinach cebuli. Podczas ciepłej pogody rozwój tych szkodników jest bardzo szybki. Z tego względu należy regularnie przeprowadzać lustracje pola.
Co zastosować na wciornastka w cebuli?
Jeżeli rośliny były opryskane uprzednio produktem Benevia to kiedy zaczną się wylęgać duże ilości larw należałoby zastosować produkty o działaniu kontaktowym takie jak Spintor, Nexsuba, Mospilan czy Innazumę. Do cieczy opryskowej należałoby dołożyć produkt Protector który wiąże substancję aktywną z woskiem roślinnym i przedłuża jej działanie na szkodniki. W ostatnim roku na rynku pojawił się produkt Booster TM, który po dodaniu do produktów o działaniu kontaktowym przełamuje odporność szkodników na daną substancję aktywną, jeżeli ona oczywiście jest.
Można również opryskiwać rośliny łącznie z produktami kontaktowymi preparatami zawierającymi krzem i wapń. Można do tego celu użyć produktu Mite Mine w mieszaninie z Barierem SiCa. Takie produkty trzeba używać regularnie rozpoczynając opryski jeszcze przed pojawieniem się pierwszych szkodników. Wysycają one tkanki roślinne krzemem i wapniem co powoduje utrudnione żerowanie i niechęć zasiedlania roślin.

